Hedefimiz

100.000

Öğrenci

Sorularınız için

Pzt - Cum 8.00 - 18.00

Bize Ulaşabilirsiniz

 

Ebeveynler İçin Dijital Farkındalık

Dijital dünya sürekli yeni sosyal medya platformları, uygulamalar ve cihazlar ile gelişmektedir ve çocuklar ve gençler genellikle bunları ilk kullananlardır.

Siber zorbalık kapsamında oluşabilecek bazı olumsuz durumlar arasında   nefret dolu mesajlar veya içerik gönderme , olumsuz grup konuşmalarına katılmak gibi konular yer almaktadır.

Çocuğunuzun tüm faaliyetlerini izleyemeseniz de, siber zorbalığı önlemek ve çocuğunuzu zararlı dijital davranışlardan korumak için yapabileceğiniz uygulamalar şunlardır :

  • Siber zorbalığın olabileceğine dair endişeleriniz varsa, bir gencin sosyal medya sitelerini , uygulamalarını ve tarama geçmişini izleyin .
  • Çocuğunuzun telefon konumunu ve gizlilik ayarlarını gözden geçirin veya yeniden ayarlayın.
  • Çocuklar ve gençler tarafından kullanılan en son uygulamalar, sosyal medya platformları ve dijital farkındalığınızı arttırın.
  • Çocuğunuzun kullanıcı adlarını ve şifrelerini e-posta ve sosyal medya için mutlaka bilin.
  • Uygun dijital davranış, içerik ve uygulamalar hakkında onlara kurallar oluşturun.

Ebeveynler için Dijital İzleme Uygulamaları ve Yazılımları

Çocuklarını siber zorbalıklardan, zararlı dijital davranışlardan ve yetişkinlere yönelik içeriğe maruz kalmaktan korumak isteyen ebeveynler, çocuklarını daha az zarar verebilecek uygulamalara yönlendirebilir.
Her gün çocuklarının telefonuna bakmadan ebeveynlerin içerikleri kısıtlamalarına, etki alanlarını engellemelerine veya sosyal medya dahil olmak üzere çocuklarının çevrimiçi etkinliklerini görüntülemelerine yardımcı olacak ücretsiz yazılım seçenekleri ve uygulamaları vardır. Bu yazılım seçeneklerinin çoğu ücretsiz  özellikler sağlar, ancak daha fazla  bilgi edinmek isterlerse ücret uygulamalarını başlatır.
Bir ebeveyn, yazılımı seçerken çocuğun yaşını, telefon kullanımını ve dijital davranışını göz önünde bulundurmalıdır.