Hedefimiz

100.000

Öğrenci

Sorularınız için

Pzt - Cum 8.00 - 18.00

Bize Ulaşabilirsiniz

 

Sosyal Medyada ve Oyunlarda Çocuklar

Çocuklar ve Gençler Tarafından Yaygın Olarak Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları ve Siteleri

Dijital medya ve uygulamalar, çocukların yaratıcılıklarını paylaşmalarını ve ifade etmelerini, arkadaşlarıyla bağlantı kurmalarını ve duygularını paylaşmalarını sağlar. Ancak, siber zorbalığıa sebep olabilirler . Kullanıcılara, insanları arama ve kendileriyle ilgili bilgileri anonim olarak paylaşma veya paylaşma olanağı sağlayan, ücretsiz olarak kullanılabilen pek çok uygulama ve site vardır.

Ebeveynler, çocuklarının düzenli olarak kullandıkları uygulamaları bilmeyebilir veya bunları kullanmadaki risklerin farkında olmayabilir. Siber zorbalığın, telefon çağrısında veya metin mesajı günlüklerinde kaybolan veya görünmeyen metin, video ve web aramaları gibi uygulamalarda ve sitelerde gizlenmesinin birçok yolu vardır.

Birçok uygulama aynı zamanda kullanıcıların erişkin veya zararlı içeriğe erişmesini, görüntülemesini veya bunlara katılmasını kolaylaştırır. Gizlilik ve konum ayarları onları takip etme, siber zorbalık, yetişkinlere yönelik içeriğe maruz kalma veya diğer tehlikelere karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Bazı güncel popüler sosyal medya mekanları ve uygulamaları şunlardır:

 • Askfm: Kullanıcıların sık sık adsız bir şekilde diğer insanlara soru sormalarını sağlayan bir sosyal paylaşım sitesi.
 • Chatroulette: Kullanıcıların anında web kamerası ve video sohbeti ile bağlantı kurmalarına olanak sağlayan 20’den fazla farklı sohbet ruleti sitesi var. Siteler kullanıcıları rasgele ve anında eşleştirir.
 • Anlaşmazlık: Kullanıcıların başkalarıyla görüntülü sohbet etmesini, özel mesaj göndermesini ve herkese açık ve özel sohbet odalarına katılmasını, oluşturmasını veya katılmasını sağlayan bir IP üzerinden ses (VOIP) uygulaması. Bu uygulama genellikle video oyunları oynarken oyuncularla birbirleriyle sohbet etmek için kullanılır.
 • Facebook ve Facebook Live: Birçok farklı medya platformunda en sık kullanılan sosyal medya sitesi.
 • Instagram: Kullanıcıları diğer sosyal ağ siteleri (örneğin, Facebook) ile birbirine bağlayan bir fotoğraf ve video paylaşım ve ağ sitesi.
 • Kik: Her yaştan kullanıcının anonim olarak başkalarıyla iletişim kurmasını sağlayan mesajlaşma uygulaması.
 • Hat: Kullanıcıların ücretsiz telefon görüşmeleri yapmalarına, sesli mesaj bırakmalarına ve metinlere izin veren bir mesajlaşma uygulaması. Kullanıcılar bir zamanlayıcı kullanarak alıcının telefonundan metinleri veya sohbetleri silebilir.
 • Musical.ly: Kullanıcılar kendi videolarını yayınlayabilir ve başkaları tarafından yayınlanan videoları görüntüleyebilir.
 • Reddit: Sosyal haberleri depolayan, web içeriğini ve tartışma konularını derecelendiren ve değerlendiren bir site.
 • Sarahah: Kullanıcıların tanıdıkları kişilere anonim mesajlar göndermesini sağlayan anonim bir mesajlaşma uygulaması.
 • Snapchat: Teslimattan kısa bir süre sonra silinmesi istenen fotoğrafların ve kısa videoların paylaşılmasını sağlayan bir fotoğraf mesajlaşma uygulaması.
 • Telgraf: Kullanıcıların fotoğraf, video ve dosya paylaşmasını sağlayan mesajlaşma uygulaması; Bir zamanlayıcı kullanarak arama yapın ve alıcının telefonundaki metinleri veya sohbetleri silin.
 • Tumblr: Kısa bloglar ve medyaların yayınlanmasına izin veren sosyal paylaşım sitesi.
 • Twitter: Kullanıcıların “tweet’leri” veya kısa mesajları gönderme, okuma ve cevaplamalarını sağlayan bir mikroblog sitesi.
 • Asma: Kısa 6 saniyelik döngü videoları gönderme olanağı sağlayan bir uygulama.
 • WeChat: Kullanıcının arkadaşlarla sohbet etmesini ve yakınlardaki ve dünyanın dört bir yanındaki insanları aramasını sağlayan bir uygulama.
 • WhatsApp: Kullanıcıların kişilerine metin, fotoğraf, video ve konum bilgisi göndermelerini sağlayan özel bir mesajlaşma uygulaması.
 • YouTube: Kullanıcıların video yayınlamalarını ve paylaşmalarını sağlayan bir video paylaşım platformu.

Sosyal medya, sunduğu risklerle dengelenmesi gereken birçok faydaya sahiptir. Dikkat edilmesi gereken riskler şunlardır:

 • Web sitelerinde ve uygulamalarda zararlı içerik taraması büyük ölçüde farklılık gösterir.
 • Gönderilen içerik hatalı, zararlı veya kırıcı olabilir (örneğin, neden bu kadar aptalsın?).
 • Zararlı veya yetişkinlere yönelik içeriği paylaşmak için kullanılabilir.
 • Yayınlanan materyali kimlerin görüntüleyebileceğine veya erişebileceğine dair gizlilik kontrolleri uygulamalar arasında farklılık gösterir ve birçok kullanıcı bunları nasıl etkili kullanacaklarının farkında değildir.
 • Gerçek zamanlı kullanıcı videolarına izin veren uygulamalar “canlı akış”, zorbalık, şiddet, intihar ve olduğu gibi zararlı eylemler göstermek için kullanılabilir.
 • Konum bilgisi içeren bazı uygulamalar, birinin yaşı, geçerli konum veya birilerinin yaşadığı yer gibi kişisel bilgileri almak için kullanılabilir.
 • Telefon görüşmelerini destekleyen uygulamalar bir arama kaydında görünmez, bu nedenle ebeveynler çocuklarının kiminle konuştuğunu bilmiyor olabilir.

Siber Zorbalık ve Çevrimiçi Oyun

Video oyunları oynamak, gençlerin yüzde 72’sinin çevrimiçi oyun oynamasıyla popüler bir etkinliktir. Konsolda, webde veya bilgisayar tabanlı olsun, pek çok video oyunu, kullanıcıların şahsen tanıdıkları arkadaşlarıyla ve yalnızca çevrimiçi tanıştığı diğerleriyle oynamasını sağlar. Oyun oynamak, yeni arkadaşlar edinmek, sosyalleşmek, nasıl strateji geliştirileceğini ve problem çözmeyi öğrenmek gibi olumlu avantajlara sahip olsa da, siber zorbalığın gerçekleştiği bir başka yerdir.

Oyuncuların isimsizliği ve avatarların kullanımı, kullanıcıların oyun eğlencesinin bir parçası olan alter-ego ya da kurgusal versiyonlarını yaratmalarına izin verir. Ancak aynı zamanda kullanıcıların taciz, kabadayı ve bazen diğer oyunculara bağlanmalarına, olumsuz ya da kırıcı mesajlar göndermelerine veya göndermelerine ve oyunu bir taciz aracı olarak kullanmalarına izin verir. Birisi iyi performans göstermiyorsa, diğer çocuklar zorbalığa dönüşecek şekilde küfredebilir veya olumsuz açıklamalar yapabilir veya kişiyi birlikte oynamalarını engelleyebilir.

Oyuncular isimsiz olduklarından, davranışlarından sorumlu tutulmaları şart değildir ve tacizi bazı oyuncuların oyun oynamasına neden olabilir. Bazı anonim kullanıcılar, oyunu yabancılara taciz etmek veya kullanıcı adları ve şifreler gibi kişisel bilgilerini almak için bir araç olarak kullanır.

Oyun oynayan çocukların siber zorbalığını önlemek için yetişkinlerin yapabileceği şeyler vardır:

 • Oyunu oynayın veya oyunun nasıl çalıştığını ve bir çocuğun oyunda neye maruz kaldığını anlamak için oyunun ne zaman gerçekleştiğini gözlemleyin.
 • Çocuğunuzun çevrimiçi olup olmadığını ve onlarla oyunu oynayarak periyodik olarak kontrol edin.
 • Çocuklarınıza yabancılardan gelen bağlantıları tıklamamaları, kişisel bilgileri paylaşmamaları, diğer oyuncuların zorbalığına katılmamaları ve zorbalıkları gözlemler veya yaşarlarsa ne yapmaları gerektiği gibi güvenli çevrimiçi davranışlar hakkında bilgi edinin.
 • Bir çocuğun video oyunları oynamak için ne kadar zaman harcayabileceği konusunda kural olmalıdır.

Siber Zorbalık Taktikleri

Çocukların siber zorbalığın nasıl yapıldığını anlamak önemlidir, böylece kolayca tanınabilir ve eyleme geçilebilir. En yaygın siber zorbalık taktiklerinden bazıları şunlardır:

 • İnternette birileri hakkında kötü niyetli, utanç verici veya utanç verici yorumlar veya söylentiler yayınlamak.
 • Birine zarar vermekle tehdit etmek ya da kendilerini öldürmelerini söylemek.
 • Ortalama ya da kırıcı bir resim veya video yayınlamak.
 • Başkası hakkında kişisel veya yanlış bilgi istemek veya yayınlamak için çevrimiçi olarak başka biri gibi davranmak.
 • Çevrimiçi olarak herhangi bir ırk,din,etken veya diğer kişisel özellikler hakkında ortalama veya nefret dolu isimler, yorumlar veya içerik yayınlamak .
 • Birisi hakkında kötü ya da kederli bir web sayfası oluşturmak.
 • Belgelerin kısaltılmış şekli olan Doxing, intikam almak ve intikam almak, adresleri, sosyal güvenlik, kredi kartı ve telefon numaraları da dahil olmak üzere kişisel bilgilerini halka açık hale getirmek suretiyle bireylerin mahremiyetini tehdit etmek ve yok etmek için kullanılan bir çevrimiçi taciz şeklidir. sosyal medya hesapları ve diğer özel veriler.

Viral Taktikleri: Örnekler

Siber zorbalık farklı şekillerde olabileceğinden, gerçek hayat deneyimlerine dayanan örnekler ile daha iyi anlaşılabilir. Diğer risk faktörleriyle birlikte, zorbalık intiharla ilgili davranış riskini artırabilir. Ayrıca, siber zorbalık kaygı ve depresyon olasılığını artırabilir.Bazı siber zorbalık biçimleri, çizgiyi suç eylemine sokan taciz biçimleridir  ve kişiler arası şiddete dönüşebilir.

Aşağıdaki hikayeler, gerçekleşebilecek farklı siber zorbalık  örnekleridir. Gerçekte, doğru müdahalelerle, siber zorbalık zararı ve bununla sonuçlanabilecek olumsuz sonuçları azaltmak için ele alınabilir. Ele alınmadığında, siber zorbalığın uzun süreli zihinsel sağlık etkileri olabilir. Siber zorbalık ve zorbalık, maruz kalan herkesin hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Çıplak fotoğraf paylaşımı 

Bir genç kız, erkek arkadaşlarıyla çıkarken çıplak bir fotoğrafını gönderdi. Ayrıldıktan sonra fotoğrafı diğer çocuklarla paylaştı, daha sonra onu kırıcı, aşağılayıcı isimlerini metin ve sosyal medya aracılığıyla çağırdı.

Yalanlar ve yanlış suçlamalar

Bir grup öğrenci okulda sarhoş oldukları için başını belaya soktu ve bu konuda bir şey bilmeyen bir kızı okul yetkililerine bildirmekle suçladı. Gündüz ve gece mesajlaşmaya başladılar ve sosyal medyada nefret dolu, aşağılayıcı mesajlar yayınladılar. Diğer öğrenciler mesajlarını gördüler ve kızı taciz etmeye katıldılar. Sürekli metin yoluyla ve okulda şahsen zorbalık edildi. Sonunda sosyal medya hesaplarını kapattı ve telefon numarasını değiştirdi.

Ekonomik olarak zorlandığı için zorbalık  

Öğrenciler, diğer sınıf arkadaşlarının sosyal medya hesabına, ortalama olarak markalarının çoğunun giydiği daha pahalı olan marka olmayan kıyafetleri ve spor ayakkabılarına yaptığı yorumlarla ilgili olumsuz yorumlar yaptılar. Onu “fakir” olarak nitelendirerek alay ettiler ve okulda zorbalığa devam ettiler. Çocuk taciz ve utanmadan kaçınmaya çalışırken birçok gün okulu özledi.

Sahte kimlik profili, bazen “Sockpuppet” olarak adlandırılır 

Bir kızın sınıf arkadaşı bir çocuğun adına sahte bir sosyal medya hesabı oluşturdu ve onunla çevrimiçi bir ilişki başlattı. Onunla şahsen tanışmamış olmasına rağmen, kız kendisi ve ailesi hakkındaki kişisel bilgileri bu “çocuğa” açıkladı. Sahte hesap oluşturan sınıf arkadaşı kişisel bilgileri daha sonra kabadayı, utanç ve utanç için kullanan diğer çocuklarla paylaştı. kızı taciz ediyor.

Kendine zarar verme veya intiharı teşvik etme

Yüzünde yara olan genç bir çocuk sosyal medyada ve diğer öğrenciler tarafından metin yoluyla taciz edildi. Onu aşağılayıcı isimler olarak adlandırdılar, ölmeden daha iyi olacağını söylediler. Okul dolabına “neden ölmüyorsun?” Yazdılar ve onu kendi hayatını almaya teşvik etti.

Kıskançlık zorbalık 

Genç bir kız, sınıfındaki diğer kızlar tarafından çok popüler bir erkekle çıktığı için taciz edildi. Kızlar, nefret dolu mesajlarını metin ve sosyal medya aracılığıyla gönderdiler ve okul dolabına aşağılayıcı mesajlar yazdılar.

Çevrimiçi Oyun Üzerinden Doxing

Genç bir çocuk, halka açık bir oyun forumuna yorum yaptı ve bazı oyun özellikleri ve taktikleri beğenmediğini belirtti. Başka bir kullanıcı forumda onunla aynı fikirde değildi, daha sonra çocuğun bilgilerini çevrimiçi olarak aradı ve adresini, e-posta adresini ve sosyal medya bağlantılarını başka bir yorumda yayınladı. Çocuk daha sonra, evine gelip ona saldırmak ve oyunlarını engellemekle tehdit eden yabancılardan çok sayıda e-posta ve mesaj aldı.