Hedefimiz

100.000

Öğrenci

Sorularınız için

Pzt - Cum 8.00 - 18.00

Bize Ulaşabilirsiniz

 

Öğretmenler için ipuçları

Çocuğun Siber Zorbalık veya Siber Zorbalık Olduğu Uyarı İşaretleri

Bir çocuk  siber zorba  tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir . Ebeveynler, öğretmenler ve diğer yetişkinler, çocuğun kullandığı tüm sosyal medya uygulamaları ve oyunların zararlarının farkında olmayabilir . Bir çocuk ne kadar çok dijital platform kullanırsa o kadar  siber zorbalığa maruz kalır.

 Çocuklar telefonda ve bilgisayarda çok fazla zaman harcadıkları için kullanımdaki artış veya azalışlar daha az fark edilebilir. Bir çocuğun siber zorbalığa maruz kalması durumunu belirten bazı uyarı işaretleri şunlardır:

  • Bilgisayar ve telefon kullanımında gözle görülür, hızlı artışlar veya azalmalar meydana gelir.
  • Bir çocuk, telefonda meydana gelen olaylara duygusal tepkiler (kahkahalar, öfke, kızgınlık) gösterir.
  • Bir çocuk başkalarına yakın olduğunda telefonunu veya bilgisayarını gizler ve ne yaptıkları hakkında tartışmadan kaçınır.
  • Sosyal medya hesaplarını kapatır veya yenilerini açar.

Siber Zorbalığın Önlenmesi ve Ele Alınması

Öğretmenler, okul yöneticileri, kamp, ​​topluluk ve inanç temelli personel, olumlu sosyal normlara sahip güvenli ortamlar oluşturmak için becerilerini ve rollerini kullanma konusunda eşsiz pozisyonlardadır. Ayrıca, bir grup veya çocuk kümesinin başka bir çocuğa odaklandığı veya siber zorbalığın olabileceği diğer işaretler gibi, grup ortamlarında çocukların davranış değişikliklerini fark edebilecekleri konumdadırlar. Sınıfta veya diğer grup ortamlarında siber zorbalığa müdahale etmek veya önlemek için yapabileceğiniz şeyler var.

  • Bir çocuğun siber zorbalık içinde olduğunu düşünüyorsanız, sormak için özel olarak onlarla konuşun. Dijital cihazlarında da kanıtları olabilir.
  • Çocuğun siber zorbalığa uğradığını düşünüyorsanız, bunun hakkında bir ebeveyni ile konuşun. Gerekirse çocuk, ebeveyn ve okul arasında kolaylaştırıcı olarak servis yapın.
  • Çocukların dijital davranışlarını ve siber zorbalıkla nasıl ilişkili olduğunu anlamak için dijital farkındalığınızı artırın.
  • Kendini yansıtmayı teşvik eden, çocuklardan ne düşündüklerini ve hissettiklerini tanımlamalarını ve açıklamalarını ve başkalarının düşüncelerini ve duygularını göz önünde bulundurmalarını isteme aktiviteleri geliştirin. Çocukların duygusal zeka geliştirmelerine yardımcı olun, böylece öz farkındalığı ve öz düzenleme becerilerini öğrenebilir ve başkalarına nasıl empati kurabileceklerini öğrenebilirsiniz.
  • Rol modeli, başkalarına karşı olumlu davranışları pekiştirmek ve ödüllendirmek.

Önleme stratejilerine akran katılımını teşvik edin.