Hedefimiz

100.000

Öğrenci

Sorularınız için

Pzt - Cum 8.00 - 18.00

Bize Ulaşabilirsiniz

 

Proje Amacı ve Detayları

GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI VE SİBER ZORBALIK

İnternet bağımlılığı ve sosyal ağ kullanımı günümüz İnternet dünyasında göze çarpmakta olan önemli kavramlardandır.

İnternet bağımlılığı, bilinçsiz İnternet ve sosyal ağ kullanımı, iletişime ve paylaşıma duyulan ihtiyacın neticesinde ortaya çıkmıştır. İnternete olan bağımlılık, Facebook instagram ve youtube gibi sosyal medya araçlarının hayatımıza girmesi ile en zirve dönemlerini geçirmektedir. Sosyal ağları kullanırken farkında olmadan, asosyal bir toplum olma yolunda gençlerimizin ilerlediği bir zaman diliminden geçiyoruz. Bilgisayar ve telefon başında geçirilen dönemler yüzünden, arkadaşlarımız veya ailemizle buluştuğumuzda konuşacak konuların kalmaması veya sürekli olarak telefonla ilgilenme ihtiyacı her yaştan bireyi etkilemiş ve yakınlarımız ile iletişim kurmamızı zorlaştırmıştır. İnternetin olumlu ve faydalı yönleri noktasında toplumumuzun bilinçlendirilmesi ve güvenli sosyal medya kullanımının her yaştan bireye aktarılması gerekmektedir.

Kişisel Verilerin Gizliliği

Kendimizin ve ailemizin sosyal medya platformlarından zarar görmemesi için kendi güvenlik önemlerimizi kendimiz almalıyız. , sosyal medya araçlarının hayatımızın bir parçası olması, güvenli internet kullanımının önemini daha değerli kılmaktadır. İnstagram gibi fotoğraf ve video paylaşımına dayalı araçlarda, her anımızı istediğimiz zaman çevremize paylaşabilme olanağı büyük güvenlik problemlerini de beraberinde getirmektedir. Çocuklarımızın bilinçsiz olarak bu platformlarda bulunmaları ve kullanmaları, onların ve ailenin güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Örneğin, size veya ailenizden birisine zarar verebilecek veya evinize hırsız olarak girebilecek kişilerin sosyal medya üzerinden sizi takip ederek, o an nerde olduğunuzu veya evinizin boş veya dolu olup olmadığını görebilir ve bu doğrultuda size zarar verebilirler. Yine bilgisayar, telefon vb. gibi cihazlarınıza yüklenen lisanssız/casus yazılımlar üzerinden, cihazlarınız başka insanların kontrolüne geçebilir, kişisel dosyalarınız ele geçirilebilir. Bu örneklerdeki gibi birçok insan internet ve sosyal medya üzerinden mağdur edilerek, kişisel verileri çalınmıştır. Bilinçli sosyal medya kullanımı, internetten gelecek zararları önceden analiz ederek ailemizi bu konuda bilinçlendirmekten geçmektedir. Normal yaşamımızda güvenliğimizi nasıl sağlıyorsak, sanal platformlarda da güvenliğimizi aynı şekilde sağlamalıyız.

PROJENİN AMACI

Bu proje sonucunda, ortaokul çağındaki öğrencilerin, sosyal medyanın zararlarından korunmaları ve kendilerine gelecek saldırılar karşısında önceden bilinçlenmeleri amaçlanmaktadır.

Çocuklar, internet üzerinden oynadıkları oyun ve sohbet siteleri üzerinden açık hedef durumunda kalmaktadırlar. Bu konuda başta aileler olmak üzere çocukların kontrolünün sağlanması önem arz etmektedir. Rehber öğretmenler ile birlikte öncelikli olarak çocuklara bilinçli internet ve sosyal medya kullanımının öğretilmesi, kendilerine zarar verecek oyun ve diğer platformlardan kaçınmaları anlatılacaktır.

Proje ile ilgili detaylar oluşturulurken, çeşitli ortaokullarda verilen ön araştırma seminerine 750 öğrenci katılmıştır. Konferans doğrultusunda alınan geri bildirimler sonucu tüm çocukların akıllı telefonlarının olduğu ve aktif olarak sosyal medya kullandıkları görülmüştür. Genelde çocukların instagram ve Facebook gibi herkese açık platformlarda vakit geçirdiği görülürken, çoğunun ailelerinin sosyal medya hesaplarını kontrol etmediğinin bilgisi alınmıştır. Konferans konumuzdan birisi olan Mavi balina konusu çocuklara sorulduğunda, hepsinin konudan haberdar olduğu ve yaklaşık 50 çocuk bu oyunu oynadığını itiraf etmiştir. Çocukları ölüme sürükleyen bu oyunun genelde oyun platformları üzerinden yayıldığı ve hepsinin o platformlardaki linklere tıklayarak bu oyuna katıldıkları soru-cevap yöntemi ile alınmıştır. Mavi balina oynayan çocuklardan 3 tanesi ise kendisine fiziki zararlar verdiğini itiraf etmiştir.

Siber zorbalık konusunda çocuklara gelecek zararları engellemek ve internet  kullanımı konusunda bilinçlendirmek için Türkiye genelinde Ankara – İstanbul – İzmir ve Eskişehir başta olmak üzere ortaokullarda eğitimler verilmesi önem arz etmektedir. Öğrencilere ve Velilere bu konuda bilinçlendirme seminerleri yapılması gerekmektedir.