Hedefimiz

100.000

Öğrenci

Sorularınız için

Pzt - Cum 8.00 - 18.00

Bize Ulaşabilirsiniz

 

Gençlerin Yüzde 25’i Siber Zorbalık Mağduru

Uzmanlar gençlerin yüzde 25’inin siber zorbalığa maruz kaldığını bildirirken ailelere çok önemli uyarılarda bulundu ve uymalarını istedi .

‘Siber zorbalık’ internet üzerinden tehdit, hakaret, taciz, hedef gösterme olarak tanımlanıyor. Her meslekten, her yaştan insanın bu zorbalarla karşı karşıya kaldığı belirtilirken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, gençlerin yüzde 25’inin siber zorbalığa maruz kaldığını aktardı. Uzmanlara göre önce ebeveynler bilinçlenmeli ve çocuklarını da bu konuda mutlaka bilgilendirmeli. Çocuğun üye olduğu sosyal medya hesapları takip altında olması gerektiğini söyleyen uzmanlar velilerin uyanık olmaları gerektiğini belirtiyor.

Bilişim avukatı Sertel Şıracı, siber zorbalık konusunda “Yeni nesiller, birkaç yıl sonra bu tip hak ihlalleriyle baş etmeye çalışacaklar” uyarısını yaptıktan sonra şunları kaydetti:

“Bugün yasama, yürütme ve yargıdan sonra iki güçlü aktör medya ve internet. İnternetin çocuklar ve gençler yönünden suistimalinde siber zorbalık ortaya çıkıyor. Asıl sorun, çocukların istemsizce interneti bir suç aleti olarak kullanmaları. Çocuklarda siber zorbalık, arkadaşının fotoğrafına tavşan kulakları koymak gibi masumane şekilde başlayıp, çok daha başka boyutlara taşınabiliyor. Ebeveynler çocukların rızası olmadan paylaştıkları fotoğraflarla espri yaptıklarını düşünseler de domino etkisi yaratacak bir eylemde bulunuyorlar. Yeni nesiller, birkaç yıl sonra bu tip hak ihlalleriyle baş etmeye çalışacaklar.”

Comments are closed.