Hedefimiz

100.000

Öğrenci

Sorularınız için

Pzt - Cum 8.00 - 18.00

Bize Ulaşabilirsiniz

 

Güvenli internet kullanımı nasıl olur?

Kendimizin ve ailemizin sosyal medya platformlarından zarar görmemesi için kendi güvenlik önemlerimizi kendimiz almalıyız. Öncelikle internet sağlayıcığımızın bize sunduğu “güvenli internet hizmeti’nden” yararlanmalıyız. Güvenli internet hizmeti, türkiye’de internet’in güvenli kullanımına yonelik Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kuruluna yapılan şikâyet ve talepler doğrultusunda 22 Kasım 2011 tarihinde başlamıştır.

Güvenli internet hizmeti, altyapısı erişim sağlayıcılar tarafından oluşturulan ücretsiz bir internet erişim hizmetidir ve bu hizmet çocuk ve aile profili olmak üzere iki seçenek ile hayatımıza girmiştir. Size uygun seçeneği servis sağlayıcınızdan talep ederek istediğiniz pakete ücretsiz geçebilirsiniz. Bu sisteme geçtiğinizde yine dışarıdan gelecek tehditlere kendinizi tamamen kapatmış olmazsınız. Eviniz dışında veya mobil platformlardan bağlantı kurduğunuzda veya sosyal medya üzerinden yaptığınız paylaşımları analiz etmemektedir. Bu nedenle çocuklarınıza, bilinçli sosyal medya kullanımı noktasında eğitimler vermelisiniz.

Çocuğunuzun tanımadığınız insanlarla dışarıda konuşmasını istemediğiniz gibi, bu platformlarda da çocuğunuza vereceğiniz bilgi ve önerilerle, tanımadığı veya zarar göreceği kişilerle konuşmasını önlemelisiniz.

Alabileceğiniz önlemler sosyal medya ve internet gibi geniş bir alanda yetersiz kalabilir. Sürekli gelişen ve yeni teknolojilerin hayatımıza giren bu sistemlerde güncel bilgi her zaman önemlidir. Güncel konular hakkında bilgi sahibi olmalı ve ailenizi bu bilgileri doğru bir şekilde aktarmalısınız. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarından destek alabilirsiniz. STK’ların ve devletin siber güvenlik ve sosyal medya alanında halkın bilinçlenmesi açısından birçok konferans ve panelleri olmaktadır. Bu panellere katılmak hem güncel bilgileri öğrenmenizi sağlayacak hem de ailenize gelecek siber saldırılardan korunmanızı sağlayacaktır.

Comments are closed.