Hedefimiz

100.000

Öğrenci

Sorularınız için

Pzt - Cum 8.00 - 18.00

Bize Ulaşabilirsiniz

 

Siber zorbalık çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara sebep oluyor

Growing Up Online – Connected Kids (internette büyümek – internetteki çocuklar) adlı araştırmaya göre, siber zorbalık çocuklar için pek çok ailenin düşündüğünden çok daha büyük bir tehdit. Siber zorbalığın genç kurbanların çoğunun üzerindeki sonuçları ciddi sağlık ve sosyalleşme problemlerine sebep oluyor.

Siber zorbalık internetteki çocuk ve gençlerin karşılaşabildikleri, bilinçli gözdağı, zulüm veya suistimal anlamına geliyor. İlginç bir şekilde 8-10 yaş arası çocuklar, bu konuda ailelerinden daha bilinçliler. Çalışmaya göre çocukların yüzde 13’ü, ailelerinde yüzde 21’i siber zorbalığın zararsız olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda ankete katılan çocukların yüzde 16’sı internet zorbalığından, gerçek hayat zorbalığından daha fazla korktuklarını dile getirirken; yüzde 50’si ikisinden de aynı derecede korkuyor.

Aileler siber zorbalığın tehlikelerini küçümsememeliler. Çalışma; çocukların yalnızca yüzde 4’ünün internette zorbalığa maruz kaldığını ortağa çıkarmış olabilir -gerçek hayatta zorbalığa uğrayan çocuk oranı yüzde 12, fakat 10 vakadan 7’sinin sonuçları travmatik.

OKUL BAŞARISINDA DÜŞÜŞ

İnternet zorbalığı çocukların duygusal sağlığını ciddi anlamda etkilemiş durumda. Kurbanların yüzde 37’nin ailesi çocuklarında düşük özgüven bulunduğunu, yüzde 30’u çocuklarının okuldaki performanslarında düşüş gördüğünü, yüzde 28’i de çocuklarının depresyona girdiğini belirtiyor. Ek olarak ailelerin yüzde 25’i çocuklarının uyuma alışkanlıklarının bozulduğunu ve kabus gördüklerini söylüyor. Başka bir yüzde 26’sı çocuklarının diğer çocuklarla iletişimden kaçındıklarını fark ettiklerini dile getiriyor. yüzde 20’si ise çocuklarının anoreksi hastalığına yakalandıklarını belirtiyor.

Aynı şekilde endişelendirici bir başka sonuç ise, istatistiklerin çocukların yüzde 20’sinin internette başkalarının zorbalığa maruz kalmasına tanık olduklarını, üstelik bu vakaların yüzde 7’sinde zorbalığa ortak olduklarını göstermesi. Anket çocukların genelde siber zorbalık kurbanı olduklarını ailelerinden sakladıklarını gösteriyor. Bu aileler için çocuklarını koruma görevini daha da zor hale getiriyor. Neyse ki onları korumak yine de imkansız değil.

EN TEHLİKELİ ŞEY, SİBER ZORBALIK

Kaspersky Lab Tüketici Ticareti Başkanı Andrei Mochola, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Çocuklarımızı tehlikelerden koruma gayretindeyken, onların gerçek hayatta olduğu kadar internette de varlıklarının olduğunu unutmamalıyız. İnternetteki mevcudiyetleri onlar için gerçek hayatta olduğu kadar gerçek. Çocuklar internette sosyalleşiyor, yeni şeyler öğreniyor, eğleniyor ve maalesef hoş olmayan durumlarla karşılaşıyorlar. Siber zorbalık çocukların internette karşılaşabilecekleri en tehlikeli şeylerden biri çünkü siber zorbalık, psikolojilerinde negatif etki bırakabilir ve hayatlarının geri kalanında problemlere yol açabilir. Bu durumda en iyi çözüm çocuğunuzla konuşmanız ve çocuklarınızın sosyal ağ sayfalarında herhangi bir şüpheli değişim görmenizi sağlayacak ailesel koruma yazılımları kullanmanızdır.”

Comments are closed.