Hedefimiz

100.000

Öğrenci

Sorularınız için

Pzt - Cum 8.00 - 18.00

Bize Ulaşabilirsiniz

 

Siber Zorbalık Nedir? Sosyal Medya Güvenli Olarak Nasıl Kullanır?

Görünen yüzüyle internette bugün iletişim, bilgiye ulaşma, eğlence, bankacılık, alışveriș ve diğer pek çok şeyi yapabiliyoruz. Peki, internette başka neler var? Suçlar, suçlular, dolandırıcılar, istismarcılar, siber zorbalar, tacizciler, teşhirler… Ailemizi bu saldırılardan korumak için kendi önlemlerimizi almalıyız.“İnternetin olumlu ve faydalı yönleri noktasında toplumumuzun bilinçlendirilmesi ve güvenli sosyal medya kullanımının her yaştan bireye aktarılması gerekmektedir.”

SOSYAL MEDYA NEDİR? GÜVENLİ SOSYAL MEDYA NASIL KULLANILIR?

Sosyal Medya, internet ve mobil teknolojilerin hızlı gelişimi ile son 10 senedir hayatımızın oldukça önemli bir noktasına yerleşmiştir. Sosyal medya gibi iletişim araçlarının kullanımı, insanların sosyal hayattan beklentilerine göre değişim göstermekte ve geçmiş dönemleri incelediğimizde her döneme ait birde kültür haritası mevcut olduğu ortaya çıkmaktadır. Sürekli yenilenen medya araçları, temelinde eski teknolojileri barındırmaktadır.

Donanımsal teknolojilerin hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve internetin getirdiği hızlı iletişim alışkanlıklarının, insanlara benimsetilmesiyle iletişim sınırlıkları kaldırılmıştır ve yeni medya araçları sayesinde, belli kültürel kazanımlar sağlanmıştır. Hızlı iletişim alışkanlığı, insanlarda bir ihtiyaç haline gelerek yeni medya araçlarının üretilmesini sağlamıştır. İlk olarak evlerimizde veya işyerlerimizde kullandığımız internet sayesinde, gündelik hayatımızda belli bir yeri olan sosyal medya araçlarının, mobil teknolojilerin gelişmesiyle hayatımızda vazgeçilmez bir yere gelmiştir. Bu araçların hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve yazılıma olan talebin artması, ileriki süreçlerde bize katacağı verim ve buna karşılık insanlarda oluşabilecek ihtiyaçları tetikleyecektir. Anlık olarak mesajlaşma, geri-bildirim alma ve insanların birbirleriyle yaptığı aktiviteleri paylaşması yeni medyanın getirdiği kazanımlardan birkaçıdır.

Sosyal medya araçları, hayatımızın bir parçası olmakla birlikte birçok alanda bizlere geniş olanaklar sunmaktadır. Dijital ortamda sosyalleşmenin gelişmesi ve insanların bu gündelik yaşamlarında bir çok insana ulaşabilmesinin verdiği motivasyon ile hızlı bir şekilde tüm hayatımıza yayılmıştır. Gündelik durumların paylaşılması, etkinlik ve organizasyon duyurularının kolaylaşması, kopan arkadaşlık ilişkilerin yeniden kurulması gibi birçok etken sosyal medyanın yayılmasını kolaylaştırmıştır.

Sosyal medya kullanımın genç yaşlarda yoğun olması ve genellikle kullanım durumlarının boş zamanların değerlendirilmesi, arkadaşlara mesaj gönderme ve gündemi takip etme olarak incelendiğinde bu bireylerin internete olan yatkınları ve sosyal medya platformlarında geçirecekleri zamanların bol olması olumlu bir etki yaratmaktadır.

İnternet bağımlılığı ve sosyal ağ kullanımı günümüz İnternet dünyasında göze çarpmakta olan önemli kavramlardandır. İnternet bağımlılığı, bilinçsiz İnternet kullanımı ve sosyal ağ kullanımı, iletişime ve paylaşıma duyulan ihtiyacın neticesinde ortaya çıkmıştır. İnternete olan bağımlılık, facebook instagram ve youtube gibi sosyal medya araçlarının hayatımıza girmesi ile en zirve dönemlerini geçirmektedir. Sosyal ağları kullanırken farkında olmadan, asosyal bir toplum olma yolunda gençlerimizin ilerlediği bir zaman diliminden geçiyoruz. Bilgisayar ve telefon başında geçirilen dönemler yüzünden, arkadaşlarımız veya ailemizle buluştuğumuzda konuşacak konuların kalmaması veya sürekli olarak telefonla ilgilenme ihtiyacı her yaştan bireyi etkilemiş ve yakınlarımız ile iletişim kurmamızı zorlaştırmıştır. İnternetin olumlu ve faydalı yönleri noktasında toplumumuzun bilinçlendirilmesi ve güvenli sosyal medya kullanımının her yaştan bireye aktarılması gerekmektedir.

Kişisel verilerin gizliliği konusunda, sosyal medya araçlarının hayatımızın bir parçası olması, güvenli internet kullanımının önemini daha değerli kılmaktadır. İnstagram gibi fotoğraf ve video paylaşımına dayalı araçlarda, her anımızı istediğimiz zaman çevremize paylaşabilme olanağı büyük güvenlik problemlerini de beraberinde getirmektedir. Çocuklarımızın bilinçsiz olarak bu platformlarda bulunmaları ve kullanmaları, onların ve ailenin güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Örneğin, size veya ailenizden birisine zarar verebilecek veya evinize hırsız olarak girebilecek kişilerin sosyal medya üzerinden sizi takip ederek, o an nerde olduğunuzu veya evinizin boş veya dolu olup olmadığını görebilir ve bu doğrultuda size zarar verebilirler. Yine bilgisayar, telefon vb. gibi cihazlarınıza yüklenen lisanssız/casus yazılımlar üzerinden, cihazlarınız başka insanların kontrolüne geçebilir, kişisel dosyalarınız ele geçirilebilir. Bu örneklerdeki gibi birçok insan internet ve sosyal medya üzerinden mağdur edilerek, kişisel verileri çalınmıştır. Bilinçli sosyal medya kullanımı, internetten gelecek zararları önceden analiz ederek ailemizi bu konuda bilinçlendirmekten geçmektedir. Normal yaşamımızda güvenliğimizi nasıl sağlıyorsak, sanal platformlardada güvenliğimizi aynı şekilde sağlamalıyız.

 

Comments are closed.